Podstawowe słowa i zwroty

Kiedy jesteś Chinach to absolutnie podstawowym i najważniejszym słowem jest fuszie (z akcentem na e). Nie żadne tam dzień dobry, dziękuję czy którego dziś mamy tylko właśnie fuszie. Jeśli znasz egipską „zemstę faraona” to to jest małe miki w porównaniu z tym co Cię czeka w Chinach.

Nie, nie dlatego, że jest brudno i niehigienicznie (o tym kiedy indziej). Flora bakteryjna jest inna. Jest tak inna, że przewraca jelita na nice. Dosłownie prawie. Warto zainwestować w jogurty, choć są dość drogie. Jeden dziennie prawie (!) załatwia sprawę. Alternatywą są pigułki – paczka na kilka dni za 8 juanów. Taniej (niż jogurty).

Jedną z pierwszych rzeczy, których się tu nauczyłem było pamiętanie by mieć ze sobą ZAWSZE papier toaletowy. I żeby dokładnie planować posiłki, bo publiczne toalety w Chinach biją na głowę publiczne toalety na polskich dworcach kolejowych i to nie tylko zapachem. Biją na głowę śmiejąc się przy tym z wyższością. Jesteś twardzielem? JP100%? Zapraszam…

Kiedy kogoś spotykasz, szczególnie jeśli to mili ludzie, warto się przywitać i do tego służy zwrot nihao. Samo hao oznacza coś w rodzaju „dobrze”. I tak henhao to bardzo dobrze, buhao to niedobrze itd.

No i zawsze warto być uprzejmym więc i dziękować (szieszie) choć my chyba dziękujemy za znacznie więcej rzeczy niż Chińczycy. Kiedy Chińczyk na przykład o coś pyta – o drogę, godzinę czy cokolwiek to odpowiada ho, a nie szieszie. I trochę się dziwią, że im w kółko dziękuję, ale cóż – takie prawo aliena… Ale o tym kiedy indziej.

No i timbuktą – Chińczyk może widzieć, że nie kumasz, ale nie przyswoi tej informacji dopóki, go (jej) nie zawiadomisz, że sory kolo, ale ni cholery timbuktą

O języku jeszcze będzie, bo to temat rzeka (żółta).

Słowniczek:
fuszie – biegunka
nihao – dzień dobry, dobry wieczór, hej, uwaga, paaaanieee i takie tam
szieszie – dziękuję
timbuktą – nie rozumiem (ale to ą to mniej oł a bardziej o, albo nawet oy czy coś takiego…)

Jedna myśl w temacie “Podstawowe słowa i zwroty

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s