Kochane dzieci

W Chinach dzieci to skarb. Dzieci się nosi na rękach. Stale. Znaczy jak nie biegają samopas. Wózki widziałem chyba ze dwa przez te miesiące i kilka(naście?) razy takie małe plastikowe krzesełka na kółkach. Ale zazwyczaj się dzieci po prostu nosi. Noszą głównie mamy, ale taty też. Inna sprawa, że średni wiek rodziców takiego berbecia to gdzieś koło dwudziestki to i problemu z noszeniem nie ma.

dzieci

W chinach dzieciom wolno wszystko. I wszyscy o tym wiedzą. Od wypróżniania się zawsze i wszędzie po włączanie się do każdej aktywności dorosłych. I jakoś magicznie nie wyrastają masowo na młodocianych bandytów. A wolno im wszystko. Ani nie wpadają pod samochody mimo, że bawią się przy samej drodze.

Znaczy jak dzieci są małe, bo później, tak jakoś pewnie jak idą do szkoły, przestaje im być wszystko wolno za to mają masę obowiązków.

Zresztą obowiązki mają takie nawet zupełnie małe dzieci. W pobliskiej restauracji zasuwa cała rodzina włącznie z trzylatkami. Taki jeden sajtek niósł talerz frytek i wywalił wszystko na podłogę. Przestraszył się, ale nikt mu nic nie powiedział. Za to rodzina właścicieli gremialnie usiadła wokół i frytki zjadła.

dzieci

Jak dziecko jest starsze to jeździ na skuterze z młodszym rodzeństwem za plecami.

Oczywiście ma to (wszystko) dobre i złe strony. Złe przemilczę, bo to co dla mnie „złe” dla nich wcale takie być nie musi. A dobre jest to na przykład, że później taka młodzież czy młodzi dorośli nie mają problemu by tym swoim biedniutkim angielskim zagadać na ulicy do aliena, nie mają tej blokady, bariery do przełamania. Ma na to także wpływ swego rodzaju grupowa mentalność Chińczyków. Tu się wszystko odbywa w rodzinie, w „plemieniu”. Każdy kto nie jest obcy jest swój, tak zupełnie swój. No, ale jak się jest obcym, to się jest obcym i już…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s