W Chinach jest głośno

Co tu dużo mówić – jest cholernie głośno. Nikt się specjalnie nie przejmuje innymi. Właściwie w ogóle się nie przejmuje, bo – jak już pisałem – oni nie rozumieją pojęcia prywatności. W autobusach znajomi rozmawiają i śmieją się rubasznie. Nawet jeśli siedzą po przeciwnych stronach pojazdu, a ten jest tak rozklekotany, że sam w sobie wyrabia normę decybeli piły łańcuchowej. I w ogóle Chińczycy mówią głośno. Bardzo.

sm17
Parkingi przed sklepami tylko trochę inne

Raz wiozła mnie kobita takim rozpadającym się elektrycznym cosiem (mówią na to tuk-tuk, ale to nonsens, bo ta nazwa pochodzi od podobnych rydwanów z silnikiem dwusuwowym, który istotnie takie dźwięki wydawał, elektryczne tylko szumią i warczą. I klekoczą niemiłosiernie) i gadała, krzyczała tak głośno, że autentycznie rozbolała mnie głowa. Poprosiłem, żeby mówiła ciszej – zdziwiła się niezwykle, ale już po chwili znowu się darła. Taki styl.

tuktukNawet w górach, na szlaku wrzeszczą do siebie, na siebie i nawołują się. Zresztą na rzeczonym „szlaku” poukrywane są szprytnie głośniczki i jedzie muzyczka ludowa oldetajm.

Na wycieczce, w sklepie, autobusie, nawet w toalecie (sic!) czy podczas wspólnej medytacji (sic! sic! sic!) mają włączone radyjko na pełen regulator i nie wytłumaczysz, żeby nie, że może słuchaweczki by się przydały. I weź się skoncentruj na precyzji ruchu na przykład…

Koszmar.

Innymi słowy Chińczycy są przerażeni ciszą. To nie jest zresztą cecha chińska jedynie, obserwowałem to w Polsce takoż. Choć w Chinach skala zjawiska jest przytłaczająco większa.

To taki znak czasów, bardzo zły i niepokojący znak.

2 myśli w temacie “W Chinach jest głośno

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s