Dlaczego w Cebu czci się Santo Ninio – i to tyle jeśli idzie o „chrześcijaństwo”

Pisałem już nieco o kulcie cebuańskiego Santo Ninio. Teraz jeszcze słów parę. Otóż w roku 1565 król Cebu Tupas polecił odzyskać (wykupić) obraz (choć raczej chodzi o wizerunek) Santo Ninio znaleziony (sic!) przez hiszpańskiego żeglarza w opuszczonym domu, ponieważ jest to (Santo Ninio) bóg ichni, cebuański, który pomaga im na co dzień, a któren nazywa się Bathala.

sn.jpg

Zawsze gdy wyspie groziły wichry i burze wyciągali wizerunek Bathali – czyniącego deszcze – na publiczny widok, dekorowali wonnemy kwiatamy i w procesji zabierali na brzeg morza. Tamuj rozbierali go i wsadzali do wody oświadczając, że go nie wyjmą, dopóki będzie padać – co skrzętnie zapisał augustiański mnich Gaspar w swoim dziele na temat wysp (na moje oko niespecjalnie kumając ococho w całej tej sprawie). I do dziś Cebuańczycy, zgodnie ze zwyczajem, proszą Santo Ninio o pomoc zawsze gdy jej potrzebują. Nie wiem tylko jaki teraz stosują szantaż.

Enyłej w swej pierwotnej formie kult jest znakomitym przykładem szamańskiego podejścia do sił natury (i związanych z nimi bóstw) oraz układów z nimi zawieranych, które stały się później w ustach prostych (żeby nie rzec prymitywnych) wiejskich proboszczów paktami z diabłem…

I, jak mawiał Stanisławski, to by było na tyle jeśli idzie o tak zwane chrześcijaństwo. Zmieniło się tylko imię lokalnego bóstwa, zresztą nawet nie bardzo, bo wciąż nazywają Bathalę po prostu Dzieciątkiem, mimo że formalnie to Jezus.

 

A informacja ta pochodzi z „pierwszej ręki” bo z bazyliki Santo Ninio w Cebu, gdzie cytowany jest rozdział 26 pierwszej księgi „Conquistas de les Islas Filipinas” brata Gaspara de Sant Augustin.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s