Niepodległość Filipin i pazerni księża

Filipiny, czy może raczej Filipińczycy, dumnymi są katolikami. Choć z chrześcijaństwem, jako się rzekło, nie ma to wiele wspólnego. Jednakowoż podkreślają często ten katolicyzm i swego rodzaju wdzięczność dla Hiszpanów, którzy tę wiarę tu przywieźli.

philippine_independence
Źródło: Wikipedia

Zapytałem więc czemuż wszczęli rewoltę i się wybili na niepodległość skoro tak im było dobrze z Hiszpanami. A okazją było zbliżające się święto jednego z „ojców założycieli”, równie hucznie obchodzone jak święta religijne.

Bezpośrednim powodem była pazerność kleru, który chciał wciąż więcej i więcej. W 1898 wybuchło powstanie… wspierane przez USA. W rezultacie zmienił się jedynie okupant. I od tamtego czasu każdy biały to amerikano…

Nawet teraz niektórych razi fakt, że ksiądz w pobliskiej parafii mieszka w ogromnym domu, a zakonnice prowadzące przytułek dla kobiet wszystkie razem w małym.

Historia Filipin była później bardzo burzliwa. Względny spokój panuje dopiero od niedawna w gruncie rzeczy i obecnie kraj się podnosi i to z przytupem, by tak rzec. Jednakowoż różowo nie jest – szczególnie na południu, gdzie są muzułmanie i Al Kaida, o czym chcę jeszcze napisać przy okazji opowieści o slumsach i ogólnym bezpieczeństwie.

I słowo o fladze. To jedyna flaga na świecie, która się zmienia na czas wojny. Jeszcze Amerykanie mają podobny nieco zwyczaj – jeśli fort (baza wojskowa, łotewer) wywiesi flagę do góry nogami, to znaczy, że wzywa pomocy. Na Filipinach na czas wojny flagę wiesza się odwrotnie – czerwonym do góry.

flaga_filipiny
Źródło: Wikipedia

Biały trójkąt to wolnomularskie wartości wolność, równość i braterstwo (jak w Rewolucji Francuskiej). Pas niebieski to pokój, prawda i sprawiedliwość (dlatego na czas wojny ląduje na dole), czerwony to patriotyzm i odwaga (dzielność) albo wojna – jeśli jest czas wojenny. Trzy gwiazdy to trzy główne wyspy Visayas, Luzon i Mindanao. A ośmiopromienne Słońce reprezentuje prowincje, które jako pierwsze zbuntowały się przeciwko Hiszpanom czyli Manila, Bulacan, Cavite, Pampanga, Tarlac, Laguna, Batangas i Nueva Ecija.

[Thanks Ella]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s