Banki i bankomaty na Filipinach

Na Filipinach w bankach ciągle są kolejki. Ale takie prawdziwe, na godzinę czy dwie stania/siedzenia. Zastanawiało mnie dlaczego… Może robią te przelewy do rodzin na prowincji? Nie, bo mogą przecież zrobić on-line. Może przyjmują te przekazy z zagranicy? Też nie… Od tego są te wszystkie agencje.

steam4
Kot smacznie spał. Niestety ochroniarz go obudził, co się kotu nie spodobało… A sypia tam co dzień nie robiąc sobie nic z ruchu pieszego.

Pewnego dnia postanowiłem sobie otworzyć konto. Moje karty on-line nie są akceptowane. PayPal nie działa, za każdą (sic!) wypłatę z bankomatu płacę prowizję 200 pesos, to sobie założę konto i będzie łatwiej. Nie da się. Generalnie i dla zasady jeśli nie jesteś obywatelem Filipin, albo nie masz tu pozwolenia na pracę (co też jest niemożliwe niemal ze względu na ochronę rynku pracy) względnie własnego biznesu (czyli masy pieniędzy, bo bez masy pieniędzy przedsiębiorstwa zarejestrować się nie da) to nie możesz mieć konta w banku. Żadnym.

O tych pozwoleniach i firmach może kiedy indziej. „Się da” możesz powiedzieć, „znam kogoś kto prowadzi firmę na Filipinach” możesz powiedzieć „i nie ma/miał masy pieniędzy” możesz dodać. Ale czy znasz kogoś kto prowadzi taką firmę legalnie? I nie jest Azjatą? Są tacy, oczywiście że są…

Wróćmy jednak do banków i bankomatów. Większość banków nie ma bankowości internetowej. Nie ma i już. Niektóre mają „ale tylko dla pracowników”. Nieliczne mają także dla klientów, ALE możesz zrobić przelew wyłącznie do innego klienta tego samego banku. Jeśli chcesz zrobić „przelew” do innego banku to musisz podjąć pieniądze w swoim banku i potruchtać do tego innego banku i tam wpłacić. „Welcome to the Philippines” powiedziała mi pani w banku kiedy się zdziwiłem po tej informacji.

Ergo wszystko załatwia się w oddziałach banków. Zawsze.

Aha i nie można też zrobić przelewu DO tego banku. Czyli nie da się przetransferować pieniędzy z Polski na przykład, na Filipiny. Trzeba je mieć (skądś) w gotówce i wpłacić na konto.

Bankomaty na Filipinach są starego typu. To znaczy, że nie czytają chipów. A to znaczy, że większość europejskich kart bankomatowych tu zwyczajnie nie działa dopóki nie zlecisz swojemu bankowi, żeby odblokował możliwość korzystania z zagranicznych wypłat w bankomatach starego typu… W Chinach – taka ciekawostka – nie ma tego problemu. Tu jest. I zawsze skasują cię na 200 pesos. Przy każdej wypłacie.

Wyjątkiem są dwa banki HSBC i Citibank, które mają bankomaty nowszego typu.

Niektórzy twierdzą, że przyjeżdżając tu lepiej mieć walutę i wymieniać ją w kantorze i całą sumę nosić zawsze przy sobie. Moim zdaniem to głupi pomysł. Kradzieże się zdarzają. Także, mimo działań prezydenta Duterte, policja potrafi dać „mandat” za coś, który polega na odebraniu wszystkich pieniędzy, które masz przy sobie.

Bankomaty też potrafią oszukać (lub się pomylić) a reklamacje bywają mocno problematyczne. Miewają też, znane i z Europy, nakładki służące do kradzieży danych z kart.

Moim zdaniem warto wymienić trochę na początek, a potem korzystać  z bankomatów przy oddziałach banków lub w dużych centrach handlowych.

Edycja 1.02.2017
Dziś skończyła mi się gotówka więc poszedłem do bankomatu. Żaden nie przyjął żadnej mojej karty. Się zaniepokoiłem. Sprawdziłem kilkanaście w czterech różnych lokalizacjach i nic. Identyczne problemy mieli inni obcokrajowcy. Wszedłem więc do banku i pytam czy coś się stało, bo moja karta temporary nie może być użyta. Nasłuchałem się, że wszystko jest super, że jak są problemy w bankomatach innych banków to nie ich wina, że powinienem zadzwonić do swojego banku itd.

Poszedłem do innego oddziału tego samego banku. Pani powiedziała, że się dowie. I się dowiedziała. Dało się. Otóż (a było to w samo południe) wszystkie bankomaty na Filipinach mają abgrejdowany softłer. Żeby mogły czytać chipy, nie tylko paski magnetyczne. I robią to w środku dnia, nie uprzedzając nikogo włącznie z własnymi pracownikami. I nikt nie wie ile to może potrwać.

Chciałem napisać coś w stylu, że dziś na Filipinach padł rekord, ale potem pomyślałem, że żaden rekord. Dzień jak co dzień…

Jedna myśl w temacie “Banki i bankomaty na Filipinach

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s