Nie dla WOŚP, tak dla księdza profesora – bełkot i kłamstwa

Polska dla mnie jest „bardzo daleko” ale tylko geograficznie. A że dzieją się rzeczy ważne, chcę zabrać głos.

Pierwotnie tekst ten (do którego się odnoszę) ukazał się na frondzie czyli w miejscu, którego nie sposób brać poważnie, ale ponieważ był szeroko cytowany i rozpowszechniany w sieci przeczytałem go z uwagą i postanowiłem skomentować.

Mówi ksiądz profesor doktor habilitowany Paweł Bortkiewicz (habilitacja na ATK, wykładowca u Rydzyka, profesura od Lecha Kaczyńskiego), że nie dał i nie da złotówki na WOŚP i że katolik dawać nie powinien. Ponieważ „dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka”. Dalej mówi, że co prawda kościół (rzymski) nie rości sobie pretensji do „monopolu na czynienie dobra”, ale jedynie Caritas może… I właśnie nie wiadomo co może, ponieważ przy tej okazji następuje bełkot kościelnej nowomowy, z którego nie wynika nic, ale który można sobie odczytać jak się chce. I co ważniejsze, później można dowolną interpretację zbić stwierdzeniem, że przecież niczegośmy nie pojęli, bo ksiądz profesor mówił przecie coś innego.

A powiedział – wklejam cały akapit, żeby nie było, że wyrwane z kontekstu:

„Kościół nie rości sobie pretensji do monopolu czynienia dobra. Ale tylko Kościół może dać najczęstszą z motywacji – jest nią odpowiedź na miłość Chrystusa (caritas), a nie taka czy inna, mniej lub bardziej szlachetna wola pomocy. To wyznacza granicę między działaniami charytatywnymi, a wolontariackimi.”

Tylko kościół (rzymski) może dać motywację. Do czego? Do czynienia dobra? Nazywajmy rzeczy po imieniu – to kłamstwo. Motywację do czynie dobra może dać także na przykład inny kościół, inna religia, a nawet filozofia czy etyka. Nie mówiąc już o zwykłej ludzkiej przyzwoitości, która nie ma absolutnie żadnego związku z kościołem (rzymskim) i przyzwoici bywają także (ot niespodzianka) ateiści. Przypomnę dla równowagi choćby Rwandę czy obóz koncentracyjny w Jasenovcu – kto ciekawy może doczytać. O aferach pedofilskich z udziałem książąt kościoła nawet nie wspominam.

Motywacją jest odpowiedź na miłość Chrystusa, a nie wola pomocy. Czyli robimy dobrze, żeby odpłacić Chrystusowi za miłość? Poważnie?

Jeśli miłość jest „za coś” czy „dla czegoś” (kocham cię, bo mnie szanujesz) to jest to miłość bezwartościowa i właściwie w ogóle nie jest to miłość. Nie chcę się rozpisywać na temat miłości, ale polecam lekturę Biblii na przykład, bo do apokryfów księdzu profesorowi pewnie zaglądać nie wolno.

Dalej co konkretnie wyznacza granicę między działaniami charytatywnymi, a wolontariackimi? I dlaczego ksiądz profesor o tym wspomniał? Co ma piernik do wiatraka? Jeśli się ma motywację do czynienia dobra to jest to działanie charytatywne? A jeśli nie ma to wolontariat? Czy też jeśli się ma miłość Chrystusa to się działa charytatywnie, a jak nie ma to wolontariacko? A co z faktem, że Chrystus jest Miłością, że kocha wszystkich, nawet księdza franciszkanina Miroslava Filipovića-Majstorovića. A co z faktem, że działalność charytatywną uprawiają także ci diabelscy masoni? A co z wolontariuszami na Dniach Młodzieży? Nie mieli miłości Chrystusa? O skandalach związanych z ich odpłatnością i z niezapłaconymi fakturami nie wspominam.

O tym, że ten kto (jest złym katolikiem) daje „na pana Owsiaka” nie daje na pana Owsiaka tylko na realną i wymierną pomoc konkretnym dzieciom, że WOŚP publikuje sprawozdania, że jest pod lupą itd. pisać nie muszę to i nie będę. Natomiast kontrowersyjny i poza wszelką kontrolą i transparentnością to jest właśnie Caritas, tak przy okazji i tego też rozwijać nie chcę.

Zastanawia mnie natomiast ten zajadły atak na WOŚP uprawiany przez kościół (rzymski). Nie znam p. Owsiaka i nie wiem czy ma coś za uszami czy nie. Myślę, że nie. Znam natomiast pazerność kościoła (rzymskiego) i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chodzi właśnie o to, że kasa nie idzie przez Caritas. A jeśli chodzi o kasę, to to z „naśladowaniem Jezusa Chrystusa” nie ma zupełnie nic wspólnego.

Z wypowiedzią księdza profesora zapoznałem się tu.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s