Sinulog, starożytny rytuał szamański

Raz w roku w połowie stycznia w Cebu odbywa się Sinulog czyli święto na cześć Santo Ninio. Słowo sinulog jest nazwą tańca. Święto trwa tydzień i jego zwieńczeniem jest parada porównywalna do karnawału w Rio. W uboższej wersji.

Ale impreza jest wielka, huczna, głośna i zjeżdżają się na nią ludzie z całej wyspy Cebu, z całych Filipin i z zagranicy. A jest to święto bijące na głowę Boże Narodzenie. Sama parada ma z piętnaście kilometrów i polega głównie na waleniu w bębny i dęciu w trąbki. Bez większej potrzeby melodii.

Jutro i pojutrze (w dniu parady) nie będą działać telefony i dostęp do Internetu… W Europie, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, blokuje się pewien obszar, na czas trwania imprezy. W Cebu wyłączają wszystko na dwa dni.

Od kilku dni ulice pełne są straganów, na których można kupić głównie koszulki i pióropusze. Wielkie domy towarowe też pełne są specjalnych promocji, dziesiątek wzorów koszulek, pióropuszy, plastikowych masek i co tam jeszcze można upchnąć na fali święta.

Nie sposób nie zauważyć, że głównym motywem są właśnie maski i pióropusze. I wzory, by tak rzec, etniczne. Sama parada z jej hałasem i radosnym tańcem (Sinulog) odbywa się (w tej czy innej formie) co roku od pięciuset lat. Wcześniej oczywiście też się odbywała, tylko Bathala występował pod swoim imieniem, nie zaś jak dziś jako Santo Ninio.

Na plakatach hasło „Pit Senior” co w języku cebuano znaczy Tańcz Panie, albo Taniec Pana, albo Tańcząc z Panem. Bo głównym elementem parady jest wymachiwanie figurkami Santo Ninio, „tańczenie” nimi w powietrzu.

Termin też nie jest przypadkowy. Kończy się pora monsunów i Cebuańczycy prowadzą w procesji Bathalę nad morze by żądać od niego zmiany pogody i wszelkich błogosławieństw. To starożytny rytuał szamański. Różnica jest taka, że teraz parada czy procesja nie kończy się na morzem.

Relacji z samego święta nie będzie – uciekam z Cebu na ten czas…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s