Ubiliśmy kochanego Magellana, ale fajnie

Lotnisko w Cebu wcale nie jest w Cebu, nie jest nawet na wyspie Cebu tylko na na sąsiedniej Mactan w mieście Lapu-Lapu. Wyspy są na tyle blisko, że spinają je dwa mosty, a miasto swoją nazwę wywodzi od mactańskiego wojownika, który – jak głosi legenda, bo trudno tu mówić o zapisach historycznych – zabił Magellana. Choć właściwie zabiła go pycha. Lapu Lapu zyskał zaś miano pierwszego filipińskiego bohatera. Tak tylko nieśmiało przypomnę, że nazwa Filipiny pochodzi od najeźdźcy – Filipa II Habsburga.

Jak na prawdę miał na imię Lapu Lapu nie wiadomo w gruncie rzeczy, tak pisali o nim Hiszpanie. Miasto założono w XVIII wieku pod nazwą Opon, od 1961 nazywa się Lapu-Lapu.

ll03

Kiedy w kwietniu 1521 roku Magellan wylądował na Cebu zawarł z wodzami okolicznych wysp traktat, którego częścią był chrzest całych plemion. Można sobie wyobrazić jak wyglądały negocjacje konkwistadorów z tubylcami. Szczególnie, że Hiszpanie mieli konie, pancerze, kusze i broń palną. Jednak wódz Mactanu doszedł do wniosku, że mu ten traktat nie odpowiada i go zerwał. Więc Magellan wyruszył na wyspę, żeby go przywołać do porządku. Wódz Cebu zaproponował uprzejmie, że da mu 1500 wojowników, ale Portugalczyk odmówił, chcąc pokazać jaki jest potężny. A Hiszpanów miał pod sobą wówczas około stu…

Mactańczyków było 15 razy więcej i wybiliby ich do nogi, gdyby dzielni marynarze nie zwiali na okręt. Magellan nie zdążył bo tubylcy go rozpoznali i zakłuli nożami i bambusowymi dzidami.

W miejscu potyczki w XIX wieku Filipińczycy wystawili Magellanowi pomnik… Organizując wokół niego przyjemny park. A całkiem niedawno postawili też pomnik Lapu Lapu, nieco z boku tuż nad brzegiem morza. Nie chcę komentować tych faktów, przytoczę tylko moją rozmowę. A właściwie jej sens, bo zadałem to pytanie dwóm osobom i tu skompilowałem odpowiedzi.

Zapytałem dlaczego ten pomnik, kto go postawił? Hiszpanie?

– Nie, my, Filipińczycy.
– Dlaczego?
– Bo to był wróg co prawda, ale dzięki niemu mamy chrześcijaństwo i Santo Ninio. Chrześcijaństwo uczyniło z nas niewolników.
– To dlaczego się z niego cieszycie?
– Nie cieszymy się.
– Aha…

No i oczywiście Santo Ninio mają nie dzięki Magellanowi, ale to detal, a na detale kto by zwracał uwagę… Zobacz też notkę o szamańskim Sinulogu

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s