Zdrowsze serce i szczęśliwsze życie

To co prawda bardziej tradycja hinduska niż chińska, ale i tak warto wiedzieć. W ludzkim ciele medycyna chińska wskazuje 12 kanałów (meridianów), którymi płynie energia Chi (energia życia). Z czego sześć zaczyna się w palcach rąk, a sześć w palcach stóp. To dlatego „regulacje” zaczynamy od nóg (stopy, łydki, uda) by przejść do rąk (dłonie, przedramiona, ramiona) i później tułów, barki, kark i głowa. Tak rozluźniamy ciało bo tak płynie energia.

apan_vayu_mudra

Meridiany z dłoni prowadzą do organów między innymi do płuc i serca. I właśnie dlatego jedną ze skutecznych metod poprawiania zdrowia są mudry.

Mudry to układ dłoni. Jest ich wiele i służą różnym celom. Warto zapoznać się z jedną przynajmniej, z mudrą apan vayu zwaną potocznie mudrą ratującą życie. Lekarze ajurwedyjscy zalecają ją w przypadku bólu serca (a także zawału, udaru itd. – nawet jeśli chory jest nieprzytomny, można ułożyć mu dłonie w mudrę apan vayu). Pomaga też na stany lękowe i depresyjne.

Palec wykazujący należy zagiąć i ułożyć na poduszce kciuka, mały wyprostować, a pozostałe trzy czyli kciuk, serdeczny i środkowy złączyć opuszkami. Mudrę wykonuje się obydwiema dłońmi, ale można też jedną. Lepiej lewą.

Wspominam tylko tę jedną bo jest bardzo istotna i pomocna, a na temat mudr napisano wiele książek. Także w sieci jest mnóstwo opisów i przykładów, ale jakoś nikt nie wspomina o tym, że żeby zaczęły działać w zauważalny sposób trzeba je trzymać co najmniej jakieś pięć minut. Mnie lekarz powiedział, że zawsze jak mam wolna rękę mam ją układać w mudrę apan vayu…

Vayu to sanskryckie słowo określające wiatr – jeden z pięciu żywiołów (tak samo jak w tradycji europejskiej). Apan vayu to wiatr poruszający się w dal… Mimo nazwy mudra łączy się z żywiołem ziemi przez czakrę podstawy (muladhara) w miednicy. (Termin wiatr ma związek z płynąca w ciele energią).

Pomijając detale mudra pomaga w usuwaniu toksyn z ciała fizycznego i wspiera serce, płuca, narządy płciowe, nerki, pęcherz, część jelit. A ponieważ zaburzenia przepływu energii w tych rejonach mogą być przyczyna lenistwa, otępienia, niezdecydowania i dezorientacji, mudra pomaga na co dzień „we wszystkim”.

Obrazek pochodzi z Yogapedii.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s