Urodziny króla i buddyjska nieznajomość buddyzmu

W Tajlandii zbliżają się urodziny króla, a jest to święto państwowe. A że kraj jest formalnie (i faktycznie) buddyjski, zaś król jest właściwie osobą świętą – to jest to też w pewnym sensie święto religijne. Tym bardziej, że w tym roku zaraz obok są święta buddyjskie.

W każdym razie „instytucja” króla jest szalenie ważna dla Tajów. Obraza majestatu jest przestępstwem ściganym prawnie. Nie wolno na przykład kierować nóg w stronę portretu króla. Albo stawać na pieniądzach bo tam też jest portret króla. Itd.

Z okazji urodzin cały Bangkok (a pewnie i kraj) przyozdobiono flagami państwowymi i królewskimi oraz portretami władcy. A są to bardziej kapliczki niż portrety prawdę mówiąc. Przyozdobione kwieciem, złotem, srebrem itd.

W supermarkecie stanęła kapliczka z woskowymi tabliczkami, na których można rylcem wpisywać (chyba, nie mam niestety pewności, dogadać się trudno) życzenia i modlitwy. I ludzie to robią masowo. I modlą się przy okazji przed posążkiem Buddy.

 

Ale…

W zasadzie ja nie o tym.

Przy portrecie króla, jak przy figurach Buddy, stoją dwa Phan Phoom… Złoty po lewej i srebrny po prawej stronie (dla króla złoty jest po prawej, a srebrny po lewej – to ważne). Miałem swoje podejrzenia co to jest i o co w tym chodzi, ale chciałem się upewnić.

Dogadać się z Tajami trudno. Angielski nie jest powszechny, a jak już ktoś go zna to zazwyczaj marnie i z takim akcentem, że i tak się nic nie da wyrozumieć. Pytałem ludzi, pytałem urzędników, pytałem nawet w sklepie z dewocjonaliami, gdzie takie Phan Phoom można kupić i… nic.

Tajowie znają i rozumieją buddyzm mniej więcej tak samo jak Polacy znają i rozumieją chrześcijaństwo… Większość osób, z którymi rozmawiałem nie miała pojęcia co to jest i dlaczego. Kobieta, która tym handluje potrafiła jedynie powiedzieć, że to takie samo jak się stawia Buddzie.

A kształt (to już inna osoba) jest taki bo przypomina wai czyli ukłon/układ dłoni. To nonsens rzecz jasna.

uk0
Phan Poom

Phan Poom nazywany bywa tu „podstawą” czy „kolumną” kwiatową ponieważ albo jest zdobiony w kwietne motywy, albo z kwiatów się składa. Jest ofiarowywany jako dar dla osoby szczególnie szanowanej, czczonej nawet. A więc dostają je buddowie, król, czasem jakiś wybitny nauczyciel. Taki symbol bukietu kwiatów lotosu. Tradycja taka, ale nieliczni wiedzą, że Phan Poom reprezentuje energie…

We wszystkich tradycjach (z braku lepszego słowa) duchowych świat fizyczny złożony jest z dwóch przeciwstawnych sił, energii. Jest dualny. I energie te reprezentują kolory – słoneczną, męską, aktywną, gorącą (itd.) złoty (albo żółty w wersji biedniejszej), zaś księżycową, żeńską, pasywną, zimną (itd.) srebrny (względnie biały). Tak, to dlatego papieska flaga jest żółto-biała.

To dlatego posągi buddów są złote, często dosłownie. Dlatego tyle złota jest w kościołach, cerkwiach, synagogach… Chodzi o męski, aktywny pierwiastek Trójcy.

Podczas wyjścia z Egiptu Izraelici dostali od Boga nakaz pożyczenia i zabrania ze sobą złotych i srebrnych naczyń. Naczynia te mają znaczenie dosłowne i symboliczne. Oznaczają wiedzę tajemną, wiedzę magiczną, która w Egipcie stała na bardzo wysokim poziomie. Oznaczają dwa rodzaje energii.

To samo symbolizują klucze w herbie Watykanu i wszystkich papieży (złoty i srebrny). To samo czarny i biały kolor w chińskim symbolu Taiji znanym jako symbol yin-yang. Pisałem o tym kiedyś przy okazji smoków i złota.

Kształt Phan Poom nawiązuje do pąku lotosu, rośliny w buddyzmie bardzo ważnej i symbolicznej bo… pąk lotosu symbolizuje szyszynkę. Ten sam kształt jest na przykład w logo tajskich linii lotniczych czy formach ram do portretów rodziny królewskiej, znaków (symboli, herbów) kolejnych królów (itd.). Wszędzie tutaj.

Pąk lotosu to w buddyzmie potencjał, kwiat jest symbolem harmonii i czystości. Jest też naturalną mandalą. Według przekazów Budda często posługiwał się tą symboliką.

Znamienne (i bardzo buddyjskie) jest to, że lotos to symbol czystości, doskonałości, oświecenia wreszcie, ale – jak mówią buddyjscy mistrzowie – nie urośnie bez błota…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s