Wielki Pałac Królewski w Bangkoku – jak dojechać i uwagi praktyczne [zdjęcia]

Jedną z głośniejszych turystycznych atrakcji Bangkoku jest Wielki Pałac Królewski. Niesłusznie moim zdaniem, zupełnie niesłusznie. Po pierwsze pałacu zwiedzać się nie da… A po wtóre architektonicznie to raczej mierna stodoła z kilkoma zdobieniami.

20180710_132228
Demony, strażnicy bramy

To co warto zobaczyć (ewentualnie) to Szmaragdowy Budda i zabudowania sakralne, ale… znacznie bardziej warto zobaczyć kompleks świątynny Wat Pho. Położony jest tuż obok, od kompleksu pałacowego oddziela go jedynie ulica, wejścia są po przeciwległych stronach więc trzeba się przejść (albo przejechać) jakiś kilometr czy coś takiego.

Ściany świątyń i wieżyc wyłożone są mozaiką z chińskiej porcelany, która przypływała tu potłuczona jako balast na statkach handlowych. Wygląda to przepięknie, ale tak samo w obu kompleksach. Bram, zgodnie z zasadami sztuki budowy świątyń, strzegą strażnicy. Czasem kamienni mnisi, częściej demony i kinnaree czyli pół anioły, pół ptaki… No i Garuda, król ptaków, o którym już wspominałem przy okazji pieniędzy i o którym jeszcze napiszę.

Pałac, a właściwie cały ogromny kompleks wypełniony różnymi budynkami, stupami i świątyniami, zbudować kazał pierwszy władca obecnej dynastii Czakri król Rama I w roku 1782… Położony jest na 218.000 metrów kwadratowych i otoczony niemal dwukilometrowej długości murem. Kompleks powstał jako rezydencja króla i liczne biura królewskich urzędów. Urzędy nadal tu są, rodzina królewska już tu nie mieszka, ale czasem bywa – tak więc zwiedzać wnętrz nie wolno, ale jak wspomniałem nie bardzo jest co…

Można poszwendać się po całym terenie, wejść do trzech mikro-muzeów (choćby po to, żeby się przekonać, że zabudowania są marne…) i zobaczyć Szmaragdowego Buddę. Zdjęć tam robić nie wolno, ale w sieci jest ich mnóstwo.

Wstęp do kompleksu kosztuje 500 Bathów (około 56 zł) i w komplecie dostaje się ważny tydzień bilet do Bangpain – pałacu letniego położonego 60km za Bangkokiem. Nie wiem czy ktokolwiek się tam wybrał, ja nie.

Obywatele tajscy do Pałacu wchodzą bezpłatnie. Mogą też podejść do Szmaragdowego Buddy i mają własne półki na buty w muzeum…

Na terenie Pałacu obowiązuje „odpowiedni” strój. W dużym stopniu zależy od strażników… Ale generalnie długie spodnie, skarpetki (?), rękawy chociaż krótkie, ale muszą być, a kobiety dodatkowo zakryte ramiona. Spodnie (luźne, całkiem fajne) można kupić obok pałacu za 100 bathów. ALE przykrycie ramion szalem nie załatwia sprawy… Strażnicy potrafią zajrzeć pod szal…

Szmaragdowy Budda wyrzeźbiony jest z jednego kawałka jaspisu – tak mówi przewodnik. O ile wiem jaspis i szmaragd to nie to samo. 66×48.3cm. Pochodzi prawdopodobnie z wieku XV z północy Tajlandii (ale sporo się napodróżował w historii, był jakiś czas w Laosie) i jest jednym najważniejszych posągów Buddy w tym kraju. Posąg ma trzy różne stroje na lato, zimę i porę deszczową. Złoto i drogie kamienie. Ubrania zmienia osobiście król.

W obu kompleksach mnóstwo jest chińskich figur. Oficjalnie dlatego, że służyły jako balast na statkach handlowych… Ale zupełnie niechcący przypominają też to, czego Tajowie pamiętać nie chcą, że są z pochodzenia Chińczykami z niewielką domieszką krwi Kambodżańskich Khmerów.

Jak dojechać
BTS do stacji Saphan Taksin. Potem trzeba zignorować drogowskazy… Port (Central pier, przystanek numer 1) jest zaraz pod stacją. Dalej tramwajem wodnym za kilka bathów (jakaś złotówka). Nie należy kupować biletów za 150 czy za 40 bathów bo to są bilety na wycieczki, strata czasu… Po wyjściu na nabrzeże Tha Chang (przystanek numer 9) trzeba iść prosto aż do białego muru ignorując wszystkich, którzy będą chcieli coś sprzedać, albo zawiadomić, że dziś akurat pałac jest zamknięty, ale oni mają świetną alternatywę, niedrogo. Wchodzi się przez tę drugą (otwartą, w ogóle trzecią) bramę trochę dalej.

20180710_142001.jpg
Kompleks pałacowy. Brama wejściowa.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s